Sørlandets litteraturpris er innstiftet og finansiert av bokhandlerne og bibliotekene i Agder. Den deles ut i forbindelse med Verdens bokdag som er 23. april hvert år. Prisen blir utdelt for 25. gang i 2025. Prisutdelingen foregår i Kristiansand.
Det deles ut en skjønnlitterær pris og en pris for sakprosa. I tillegg deles Sparebanken Sørs barne- og ungdomslitteraturpris ut hvert tredje år for bøker utgitt de tre foregående årene. Denne prisen ble utdelt første gang i 2020.
Styringsgruppa for prisen lager en oppdatert liste hvert år over samtlige utgivelser innenfor de kategoriene prisen dekker. Juryen nominerer utfra listen over utgitte bøker.
Publikum avgjør hvilken av bøkene som får pris. Alle som vil kan stemme! Stemmeskjema ligger i alle bokhandlere og på alle folkebibliotek i Agder. Det går også an å stemme online.
Årets nominerte skjønnlitterære verk er
- Umiskjennelig hennes av Anngjerd Rustand (Gyldendal)
- Evil grandma av Line Baugstø (Forlaget Oktober)
- Arendal av Karl Ove Knausgård (Forlaget Oktober)
Årets nominerte sakprosaverk er
- Bestefars bunker av Kathrin Pabst (Forlaget Oktober)
- Før de forsvinner av Birger Emanuelsen (Cappelen Damm)
- Vevd fargeglede av Nanne Stølmacher (Skald forlag)
Hver pris er på kr 25 000 + et kunstverk.
Målsetningen for Sørlandets litteraturpris er å stimulere til leselyst, øke oppmerksomheten om litteratur, og hjelpe fram nye og gryende forfatterskap fra Sørlandet (Agder).
Bak prisen står bokhandlere og folkebibliotek i de to fylkene, Agder Bokhandlerforening, Agder fylkesbibliotek, Arendal bibliotek, Kristiansand folkebibliotek og Norsk Bibliotekforening avdeling Agder.
Juryen arbeider ut ifra følgende mandat:
- Forfatteren eller boken må ha en tydelig tilhørighet til Agder.
- Boken må være utgitt i det foregående kalenderåret innenfor genrene skjønn- eller generell litteratur for barn, ungdom eller voksne.
- Boken nomineres på grunnlag av litterære kvaliteter i et samspill mellom tekst og bilde når bildene er en del av det litterære prosjektet.
- Forfatteren kan maksimum vinne Sørlandets litteraturpris tre ganger.